Fröjereds Idrottsförening logo
FRÖJEREDS IF
Historik

Rune Karlsson, Fröjereds ende individuelle DM-segrare på skidor. Här i aktion vid Hellidsloppet 1950.
 

Jämte fotbollen och på senare år innebandyn är skidor den idrott där föreningen har nått de största framgångarna. Det var främst under åren 1948-54 som de bästa resultaten noterades och man hade då ett starkt skidlöpargarde med Folke och Allan Eng samt Rune Karlsson och Sten Friman i spetsen. Fröjereds IF räknades då som en av de absolut främst skidföreningarna i Västergötland.

Vid distriktsmästerskapen har Rune Karlsson stått för den främsta bedriften då han vann 15-kilometersloppet i Borås 1954, föreningens första DM-titel på skidor. Folke Engs andraplacering på 30 kilometer vid DM i Finnerödja 1950 är även värd att notera. Den bästa placeringen i stafett-DM är en tredjeplats 1948. Även i övrigt nådde Fröjeredsåkarna många framskjutna placeringar i DM-sammanhang.

Ytterligare en DM-titel erövrades 1960 då trion Roger Andreasson, Jan Dahlman och Arne Möller sensationellt vann stafett 3x5 kilometer för juniorer vid tävlingarna i Tvärred.

Folke Eng
 

 

Vid Skaraborgsmästerskapen har man även noterat många framgångar. Vid mästerskapen i Mullsjö 1952 tog trion Folke Eng, Allan Eng och Rune Karlsson lagsegern på 30 kilometer. Den individuellt bästa placeringen har Allan Eng som blev tredje man på 30 kilometer i Töreboda 1948. Vid länsmästerskapen i stafett är de bästa placeringarna tvåa 1950 och trea 195 F

Folke Eng svarade för en minnesvärd triumf då han i Hellidsloppet i Tidaholm 1948 besegrade hela den västsvenska skideliten. I samma lopp blev Allan Eng femte man och Rune Karlsson sextonde, därmed gick även lagsegern med bred marginal till Fröjeredsåkarna. Stora framgångar nåddes även i en annan av de främsta distriktstävlingarna. Stråken Runt i Mullsjö, där man förutom framskjutna individuella placeringar vann lagsegern åren 1948 och 1950.

Föreningens skidåkare har även prövat på strapatserna i Vasaloppet. De främsta placeringarna har trion Allan Eng, Sten Friman och Folke Eng som kom i mål som 112:e, l 17:e respektive 13 l :e åkare i 1949 års tävling. En verkligt strong prestation i den hårda konkurrensen. Under senare år har även Bertil Persson, Lennart Frejdh, Örjan Persson, Krister Frejdh, Kurt Ljungblom och Bengt Andersson med många flera avverkat sträckan mellan Salen och Mora.

I början av 70-talet hade föreningen ett antal lovande skidlöparungdomar med Krister Frejdh i spetsen vilka höll sig väl framme i prislistorna. Ledarbrist i förening med några snöfattiga vintrar gjorde dock att verksamheten så småningom fick läggas ned.

1980 blev föreningen åter blev medlem av Svenska Skidförbundet, då gavs möjlighet att deltaga i Vasaloppet och i övriga av förbundet sanktionerade tävlingar. Ett flertal föreningsmedlemmar har därefter avverkat de nio milen mellan Sälen och Mora. Vidare har bl.a. deltagande skett i 24-timmars i Tidaholm, samt anordnats klubbmästerskap och skoltävlingar,

De främsta placeringarna har trion Allan Eng, Sten Friman och Folke Eng som kom i mål som 112:e, l 17:e respektive 13 l :e åkare i 1949 års tävling. Bengt-Åke Johansson har åkt på föreningens bästa tid 5.41.20.

Några Vasaloppsåkare genom tiderna i Fröjereds IF

 

Allan Eng 1949

Folke Eng 1949

Sten Friman 1949

Bertil Persson 1975-81-82-83-84

Ingvar Persson 1981-82

Torgny Ceder 1982-83-86

Rune Coltén 1982

Örjan Persson 1982-83

Bengt-Åke Johansson 1982-83-84-86

Sven-Olof Johansson 1983-84

Ingemar Johansson 1984

Lennart Axelsson 1986

Bertil Andersson 1986

Agne Andersson 1986

Lars-Olof Hellqvist 1986